Nižšie nájdete odborné články, ktoré pre Vás
pripravujú spolupracujúci odborní lekári.
Pokiaľ potrebujete ďalšie informácie, môžete nám napísať.

Kompresívna terapia u chronického žilového ochorenia

foto autora

Prof. MUDr. Alena Pospíšilová CSc

Chronické žilové ochorenie dolných končatín patrí k závažným zdravotným, sociálnym a ekonomickým problémom vo vyspelých krajinách sveta a medzi chorobami súčasnej populácie zaujímajú jedno z popredných miest. V produktívnom veku sú často spojené s dlhou pracovnou neschopnosťou, prípadne môžu byť príčinou invalidity.

Napriek významným pokrokom súčasnej liečby chronickej žilovej nedostatočnosti metódami chirurgickými a sklerotizačnými, udržala si najdôležitejší význam liečba vonkajšou kompresiou. Najmä pri postihnutí hlbokého žilového systému, predstavuje kompresívna terapia väčšinou jedinú liečebnú možnosť a je právom označovaná ako "conditio sine qua non" (podmienka, bez ktorej to nie je možné).

Princípom tejto liečby je zlepšenie žilovej cirkulácie, odstránenie prejavov hromadenia žilovej krvi az toho vyplývajúcich ďalších dôsledkov, prejavujúcich sa poškodením kože a tkanív podkožných. Vedľa terapeutického efektu má kompresívna terapia účinok profylaktický.

Akým spôsobom ovplyvňuje kompresívna terapia chronickú žilovú nedostatočnosť?

Kompresia vyvíja príslušný tlak na končatinu použitím rôznych materiálov od elastických až po rigidné. Kompresívna terapia tak predstavuje priamu aplikáciu graduovaného tlaku, ktorý korešponduje s tlakom hydrostatickým - dole najväčší, smerom nahor klesajúci.

Účinok kompresie na žilový systém je nasledujúci:

  • zužuje dilatované žily
  • znižuje stupeň nedomykavosti
  • odstraňuje patologický tok žilovej krvi
  • znižuje žilovú hypertenziu
  • zvyšuje rýchlosť prúdenia
  • zlepšuje žilový návrat
  • znižuje viskozitu krvi
  • redukuje lymfatickú stázu
  • zmenšuje tvorbu opuchu
  • zvyšuje fibrinolytickú aktivitu
  • zlepšuje výkon svalovo-žilovej pumpy

K liečbe vonkajšou kompresiou sa používajú kompresívne obväzy a kompresívne pančuchy, prípadne kompresívne pneumatické prístroje.

Kompresívne ovínadlá

Kompresívne ovínadlá možno všeobecne použiť u všetkých pacientov. Ovínadlá indikujeme najmä u pacientov so zle uchopiteľnými, silnými končatinami, pretože sa lepšie prispôsobia ich tvaru. Stupeň kompresie vynaložený bandážami je podmienený: ťažnosťou ovínadla, zakrivením a obvodom končatiny, zručnosťou a bandážovacou technikou, počtom vrstiev obväzov a pohybovou aktivitou.

Kompresívne pančuchy

Kompresívne pančuchy sú ďalším variantom kompresívnej terapie. Ich aplikácia je ľahšia,jednoduchšia, vzhľadovo sú nenápadné. Indikujú sa na dlhodobú liečbu po stabilizácii stavu ochorenia žilového systému. Zdravotné pančuchy sa vyrábajú v troch typoch - lýtkové, polostehenné a stehenné a v troch, prípadne štyroch kompresívnych triedach, do ktorých sú rozdelené podľa tlaku vyvíjaného na končatinu v oblasti členku. Okrem kompresívnych pančúch sa tiež vyrábajú pančuchové nohavice - dámske, pánske a tehotenské. Veľkosť pančúch sa volí podľa obvodov konštantných miest zmeraných na končatine a podľa tabuliek udávaných jednotlivými výrobcami.

V súčasnej dobe je na našom trhu veľká ponuka kompresívnych pančúch, ktoré sa vyrábajú v rôznych farbách a kvalitách. U väčšiny pacientov je možné z tejto ponuky vybrať vhodné pančuchy ako veľkosťou, tak aj kvalitou. Chorý, trpiaci chronickou žilovou nedostatočnosťou, má nárok na predpisovanie kompresívnych pančúch s úhradou zdravotnej poisťovne, 1x za pol roka, inak sú voľne predajné v obchodoch so zdravotnými potrebami av lekárňach.

Vhodná a dôsledná kompresia môže zabrániť progresii príznakov chronickej žilovej nedostatočnosti a ochorenie stabilizovať.

Prof. MUDr. Alena Pospíšilová CSc.